Autismus a poruchy autistického spektra (PAS)
Autismus: celoživotní, pervazivní (všeprostupující), vrozená vývojová porucha s neurobiologickým základem, manifestující se do 36 měsíců života dítěte. Projevuje se ve triádě autismu = sociální interakce, komunikace, hra a představivost. Prevalence výskytu autismu je cca 1% v populaci. V 50% až 70% případů se autismus pojí s mentálním postižením.
Dětský autismus: jádro poruch autistického spektra. Plně vyjádřené symptomy ve všech třech diagnostických kategoriích - sociální interakce, komunikace, hra (stereotypní chování). Stupeň závažnosti kolísá od mírné formy po těžkou.
Atypický autismus: atypický je nazýván proto, že v projevech jedince nejsou zcela naplněna všechna diagnostická kritéria. Proto bývá atypický autismus diagnostikován později, nebo zaměňován za ADHD a podobně.
Aspergerův syndrom: postihuje více chlapce, bývají označováni za drzé, nevychované a rozmazlené. Není narušen intelekt, ani vývoj řeči. Základním problémem je neschopnost porozumět vlastním pocitům a emocím ostatních lidí v sociálním kontaktu, bývají přítomny vyhraněné, specifické zájmy. Typická je neobratnost, ulpívání a nezralé sociální i emoční chování, mohou být přítomny i afektivní záchvaty či naopak výrazná apatie.
Rettův syndrom: jediná porucha autistického spektra, kterou lze geneticky prokázat. V klasické podobě postihuje pouze dívky. Přidruženy jsou poruchy motorického vývoje (specifický pro tento syndrom je stereotypní pohyb - "mytí rukou"), obvykle je přítomno mentální postižení, které může být i těžšího charakteru.
Dezintegrační porucha: dítě s touto poruchou se vyvíjí zcela normálně do druhého až čtvrtého roku života. Poté dochází ke změně chování, projeví se poruchy diagnostické triády a dochází ke ztrátě již nabytých dovedností, tedy k regresi (sebeobsluha, sociální chování, komunikace).
Jiná pervazivní vývojová porucha a Pervazivní vývojová porucha nespecifikovaná: nebývají splněna všechna diagnostická kritéria PAS, nebo je dítě velmi malé či na nízké vývojové úrovni pro diagnostiku.