Specifické poruchy učení
Dyslexie
Specifická porucha učení neurobiologického původu vyznačující se obtížemi v rozpoznávání slov, špatným pravopisem a nesprávnými dekódovacími schopnostmi. Typický je deficit ve fonologické složce jazyka. Mezi další následky poruchy patří problémy s porozuměním čteného a omezené čtenářské zkušenosti.
Dysgrafie
Dysortografie
Porucha pravopisu, manifestuje se často souběžně s dyslexií. Týká se především jevů jako délka samohlásek, měkčení, sykavky, hranice slov v písmu. Objevují se i vynechávky, záměny tvarově podobných čísel a písmen, a to i přes to, že klient si jev osvojil a umí ho ústně použít.
Dyskalkulie
Specifická porucha matematických dovedností. Podle oblasti narušení početních výkonů dělíme dyskalkulii na šest základních typů (Košč): dyskalkulie praktognostická, verbální, lexická, grafická, operační a ideognostická.
Dyspinxie
Dysmúzie
Často souvisí s dyslexií a dysgrafií - problém s čtením a zápisem not. Nízká schopnost vnímání a reprodukce hudby a melodie, potíže v rozlišování tónů a reprodukcí rytmu.
Dyspraxie
Specifická porucha obratnosti, která se projevuje nejen při výkonu složitějších úkonů, ale hlavně při běžných denních činnostech (škola, sport). Typickými znaky jsou pomalost, nešikovnost, neobratnost. Porucha se projevuje i v řeči nebo psaní.